Antologia opowiadań z tekstami po Turnieju Jednego Opowiadania
Premiera: 13 grudnia 2019.
Turniej Jednego Opowiadania
W 2018 roku odbyło się łącznie 6 epizodów Turnieju Jednego Opowiadania. Był to już drugi sezon tej imprezy. W tym czasie udział w konkursie wzięło 15 uczestniczek oraz 20 uczestników. W sumie więc usłyszeliśmy 35 różnych opowiadań. Część z nich została nagrodzona i znalazła się w drugim tomie antologii opowiadań właśnie po Turnieju Jednego Opowiadania.
Wydanie drukowanej książki z tekstami osób biorących udział w Turnieju było jednym z celów, który przyświecał idei konkursu i stanowiło jedną z form nagrody — choć wcale nie gwarantowanej regulaminem. Książka w formie papierowej jest zwieńczeniem jednego z etapów procesu, jakim jest pobudzenie środowiska literackiego w Częstochowie, głównie jeśli chodzi o pisanie prozy.
Turniej Jednego Opowiadania wyrasta z potrzeby wzajemnej inspiracji, motywacji i zdrowej rywalizacji w zakresie pisania krótkich form prozatorskich — opowiadań, które nie są zbyt długie, lecz wystarczające do opowiedzenia ciekawej, zabawnej, a nawet wzruszającej historii. I takich nie brakuje w drugim tomie antologii.
— Czas poświęcony na lekturę pojedynczych opowiadań nie powinien wynieść zbyt wiele, na pewno nie dłużej niż pięć minut. Dlatego, nawet uwzględniając kilkunastominutową przerwę na kawę lub ze dwie czy trzy pięciominutowe przerwy na papierosa lub przerwy na jedno i drugie, jak kto woli, a może na coś jeszcze innego, co da się zrobić szybko i przyjemnie, można w około dziewięćdziesiąt minut przeczytać całość. A co szybsze w czytaniu osoby może przeczytają Antologię w drodze powrotnej do domu lub w przerwie na… — tu już każdy sobie wstawi, co uzna za stosowne — czytamy w redaktorskim wprowadzeniu do zbioru tekstów po Turnieju Jednego Opowiadania.
Antologia. Tom drugi
Osoby, których teksty znalazły się w Antologii TJO, nie są profesjonalistami, czyli osobami, które zajmują się pisaniem prozy zawodowo. Zatem udowadniają tym samym, że przy odrobinie chęci i pracy, można opublikować książkę lub znaleźć się w zbiorowej publikacji, oraz że można swój tekst przekazać szerszej publiczności poza zamkniętym obiegiem wśród znajomych. Nie trzeba ograniczać się do najbliższych, do okazyjnych wydarzeń, prezentacji czy odczytań. Z powodzeniem można upowszechnić swoją twórczość w formie książki.
Autorki i autorzy są stąd, z Częstochowy lub okolic. Są z miastem związani, chociażby tym, że brali udział w rozgrywającym się tutaj Turnieju Jednego Opowiadania. Możemy więc pochwalić się kolejną książką, stworzoną przez lokalne autorki i lokalnych autorów, nawet jeśli nie zajmują się pisaniem prozy zawodowo. Antologia TJO to pretekst do zacieśnienia relacji w gronie osób, które piszą prozę, pretekst do wzajemnej inspiracji i motywacji do działania. Warto więc nie tylko ze sobą konkurować w konkursach, lecz także wspierać i nawzajem napędzać do pracy.
Turniej Jednego Opowiadania. Antologia. Tom drugi to kolejna publikacja w literackiej przestrzeni Częstochowy. I choć można dyskutować na temat tego, czy w naszym mieście wydaje się dużo czy mało książek, to bez wątpienia antologia stanowi wydawnicze wydarzenie. Niniejszy zbiór opowiadań jest kolejną pozycją, która ukazuje się w Częstochowie, na którą ponadto warto zwrócić uwagę.
Pierwszy tom antologii z opowiadaniami po Turnieju Jednego Opowiadania ukazał się w 2018 roku. Ukazał się tylko w wersji elektronicznej. Teraz pora na kolejną porcje tekstów, do tego wydrukowanych, a więc dostępnych w tradycyjnej formie książki, co prawda w ograniczonym nakładzie, jednak dostępnej za darmo, także w bibliotekach. Warto więc znaleźć egzemplarz dla siebie i zaczytać się w krótkich opowieściach.
O czym jest antologia?
Drugi tom antologii opowiadań Turnieju Jednego Opowiadania to zbiór 13 krótkich tekstów prozatorskich, w których autorki i autorzy prezentują swoje umiejętności zwięzłego budowania ciekawej historii. W książce można znaleźć teksty realistyczne, obyczajowe, nawiązujące do typowo ludzkich spraw, ale też naznaczone konwencją realizmu magicznego czy fantastyki, dotykające zwykłych problemów lecz w niezwykły sposób. Przez całość przewijają się tematy znane literaturze od jej zarania, czyli dotyczące miłości, relacji z drugim człowiekiem, śmierci, ludzkiego istnienia. Przy tym nie brakuje w nich humoru i inteligentnego żartu, niejednokrotnie podbudowanego silną ironią.
Jak zdobyć książkę?
Antologia TJO znajduje się w 15 polskich bibliotekach, które są na liście placówek, do których każdy wydawca wysyła egzemplarze obowiązkowe. Zatem w każdym większym mieście nasza antologia powinna być dostępna. Podobnie będzie w przypadku Biblioteki Publicznej w Częstochowie oraz Biblioteki Uniwersyteckiej UJD. Egzemplarza antologii znajdują się też w Czytelni Publicznej Ośrodka Promocji Kultury.
Antologia opowiadań po Turnieju Jednego Opowiadania jest dostępna również w wersji elektronicznej, zarówno jako typowy pdf, jak i w formacie mobi, obsługiwanym przez czytniki ebooków marki Kindle.
Wersja elektroniczna antologii
Antologia nie jest jednak w dostępna w księgarniach, ponieważ książka nie trafiła do sprzedaży. Jest to publikacja przeznaczona do bezpłatnej dystrybucji. Zatem własny egzemplarz można zdobyć tylko w Ośrodku Promocji Kultury.
Chcesz uzyskać egzemplarz recenzencki? Jeśli jesteś osobą zainteresowaną przygotowaniem recenzji naszej książki i potrzebujesz w tym celu egzemplarz recenzencki antologii, daj nam znać. Część nakładu przeznaczyliśmy właśnie dla takich osób. Wówczas ustalimy szczegóły i prześlemy książkę pod wskazany adres. Liczymy, że informacja o częstochowskim zbiorze opowiadań rozejdzie się jak najszerzej.
Informacje techniczne
Dokładny adres bibliograficzny książki wygląda następująco: Turniej Jednego Opowiadania. Antologia. Tom drugi, red. Michał Wilk, Częstochowa 2019.
Autorami tekstów w antologii są: Kuba Kacprzak, Barbara Strzelbicka, Emilia Ślimok, Marek Palutkiewicz, Paulina Wysocka-Morawiec, Sławomir Domański. Redakcją i przygotowaniem tekstu do druku zajął się Michał Wilk.
Książkę wydało Koło Literackie Anafora.
Antologia jest dostępna również w wersji elektronicznej. Zezwalamy na jej udostępnianie i rozpowszechnianie, jednak w niezmienionej formie i z poszanowaniem praw autorskich.
Masz pytania? Pisz bezpośrednio na mwilk@gaudemater.pl