wystawy ‚2013

Wspomnienie lata
Zbiorowa wystawa Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy-Gracza

wernisaż: piątek, 8 grudnia, godz. 18:00

 

 

ARTQUAKE
Artystyczne Trzęsienie Ziemi
Wystawa prac Karoliny Grzesiak, Dominika Cierpiała, Macieja Polaka i Tomasza Wojtyska

wernisaż: niedziela, 27 października, godz. 18:00
wystawę można oglądać do 6 listopada

   

 

 

Twórczość czy bazgroły
wystawa fotografii Jacka Kamińskiego

wernisaż: piątek, 27 września, godz. 19:00

   

(…) Wybierając obiekty fotograficzne, Kamiński nie wartościuje, które z dzieł artystów ulicy godne jest uwagi, które natomiast należy odrzucić jako niszczycielstwo; każde kryje w sobie fenomen. Jest wpisanym w przestrzeń efektem działania twórczego o chwilowym, ulotnym kształcie, z każdym momentem mogącym ulec przeobrażeniu, ewoluować za sprawą ludzkiej ręki tego samego czy innego kreatora malunku, czyściciela murów, bądź też oddziaływania czynników natury (…)Janusz Pawlikowski – z katalogu wystawy

Smilesia
wystawa karykatur autorstwa Marka Greli

wernisaż: niedziela, 25 sierpnia, godz. 17:00

 

 

           

Malarstwo Mariana Panka

 

MAGICZNA MORFOLOGIA MALARSTWA MARIANA PANKA
Piotr Głowacki(…) Marian Panek wnosi refleksyjne skupienie i odkrywa tajemnice mikrokosmosu, jego zjawiskowych postaci kształtów, nastrojów, relacji czy też pewnego rodzaju muzyczności. Poprzez wniknięcie w tajemnicze rejony i ich przybliżenie, przedstawiony i obserwowany w ten sposób świat nabiera cech czegoś zasadniczego i monumentalnego, poważnego i wzniosłego.
Na mnie największe jednak wrażenie robią najnowsze prace wizualne tego autora, wynikające z duchowych powinowactw artysty z nurtami pierwszej awangardy, które najbardziej ogólnie można określić jako konstruktywistyczne. Są to jedynie odległe pokrewieństwa duchowe i myślowe, jedynie punkty wyjścia, ponieważ Marian Panek jest artystą świadomym, intensywnie pracującym, co pozwala mu na konsekwentne odkrywanie na wskroś osobistych i indywidualnych nowych walorów i jakości w obrębie bliskich mu stanowisk estetyczno-artystycznych.
(…)
Obcujemy z bardzo ciekawą realizacją artystyczną, jakby krzyżującą  znaczenia i idącą w poprzek wymiarów, jednocześnie będącą ich zagadkowym, pełnym malarskiego powabu uobecnieniem.
Na wystawie Marian Panek pokazał także rysunki. Część z nich; akty i portrety o kapryśnej, cielesnej linii, inne stwarzające formę łodzi z subtelnych pociągnięć finezyjnych kresek, przywołujące  jakby echo magicznej algebry – podstawy manifestującego się trwania.

Wystawa 222

wernisaż: czwartek, 11 kwietnia, godz. 19:00


OBSERWATOR/JA/
Wystawa prac Joli Jastrząb

wernisaż: sobota, 16 marca, godz. 17:00


   

Jolanta Jastrząb
ur.  w Częstochowie w 1971 r. Absolwentka Liceum Plastycznego ( 1991). Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, filia Katowice.
Dyplom w pracowni projektowania graficznego prof. T. Jury oraz malarstwa prof. R. Nowotarskiego. Tytuł doktora obroniła w 2004, tytuł doktora habilitowanego w 2011 r.
Profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Kierownik Katedry Malarstwa tejże Uczelni.

(…) Gdy obserwuję nieustanny chaos, nienawiść między narodami, religiami, kulturami czy pokoleniami, coraz częściej zastanawiam się, dlaczego człowiek buduje ze światem zewnętrznym relacje oparte na negatywnych emocjach, takich jak nienawiść i zazdrość a nade wszystko brak poszanowania wobec poglądów innych ludzi.
Czy można w tym znaleźć w ogóle jakiś sens.
(…) Obserwuję więc siebie a także drogę, którą chodzę, sposób w jaki jem i co mówię, ponadto zauważam u siebie plotkarstwo, zazdrość, małostkowość. Dzięki temu zaczynam uświadamiać sobie to wszystko, co kryję w sobie i kolejno odkrywam wszystko, nie dokonując przy tym żadnej selekcji.

J.J.

Monidło – próba rehabilitacji

wernisaż: piątek, 15 lutego, godz. 19:00

 

 

Prace z kolekcji: Józefa Robakowskiego, Andrzeja Różyckiego, Piotra Szczegłowa, Ryszarda Karczmarskiego, Cezarego Łutowicza.

Wernisażowi będzie towarzyszył recital Adama Struga.Patronat medialny:

We want your soul
Wystawa malarstwa Justyny Warwas

wernisaż: piątek, 11 stycznia, godz. 19:00