JAZZtochowa 2014/2015

7 listopada 2014

Magic Hands:

Krzysztof Majchrzak – bas

Henryk Gembalski – skrzypce

Calvin Weston – perkusja

Krzysztof Majchrzak: muzyk, kompozytor i producent. Media nazywają go wirtuozem basu, twórcą własnych niepowtarzalnych dźwięków. Krzysztof jest częstochowianinem, absolwentem IV LO im. Sienkiewicza i Szkoły Muzycznej. Ucząc się gry na kontrabasie spotkał w szkole Janusza Iwańskiego, Czesława Łęka i Antoniego Gralaka. Z nimi stworzył późniejszy zespół Tie Break. W 1980 roku wygrali festiwal Jazz Juniors. Występowali z sukcesami na festiwalach: Jazz nad Odrą i Jazz Jamboree. Po okresie aktywnego udziału w tworzeniu nowej fali polskiego jazzu, w 1988 roku Majchrzak osiedlił się we Francji. Kontaktu z Polską nie tracił; do ważniejszych jego projektów muzycznych należy choćby legendarny Labirynt, współtworzony z Henrykiem Gembalskim i Michałem Zduniakiem. Swój artystyczny świat zbudował na skrzyżowaniu różnych kultur muzycznych i różnych źródeł inspiracji z muzyki współczesnej poprzez harmolodic do rocka, jazzu i muzyki etniczne. Przywiązuje wielką wagę do improwizacji, mistrzowsko posługując się basem preparowanym. W swoich kompozycjach często zawiera elementy etniczne. Ciągle poszukuje oryginalnych i niepowtarzalnych dźwięków, zamiast powtarzania wzorów jazzowych. W licznych międzynarodowych składach grał częstochowianin na koncertach i festiwalach w większości krajów Europy, w USA i Kanadzie. Brał udział w koncertach organizowanych przez France Inter, Radio France Internationale i Europe 1, a nawet pojawił się w kanadyjskiej TV5
i PJJ-TV w Portland USA.

Majchrzak wraz z Henrykiem  Gembalskim stworzyli skład o nazwie Magic Hands. Doprosili do niego Calvina Westona, wybitnego amerykańskiego perkusistę  opromienionego współpracą z Ornette Colemanem . W wieku 17 lat wstąpił do jego grupy Prime Time, z którą koncertował w Ameryce Północnej i Europie oraz zagrał na czterech albumach.

Wspomniany już kilkakrotnie Henryk Gembalski od 2000 roku prowadzi klasę skrzypiec w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w
Katowicach.  Zadebiutował na rynku jazzowym w 1978r. Laureat m.in. I nagrody oraz wyróżnienia indywidualnego na festiwalu „Jazz nad Odrą”, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypków Jazzowych „Złoty Smyczek” w Szczecinie. Nagrał ponad 30 płyt oraz napisał muzykę do 30 spektakli teatralnych.

Magic Hands koncertuje w Europie, Kandzie i USA. Do Częstochowy muzycy zjadą niemal wprost z jesiennego tournee po Austrii, Czechach i Niemczech z koncertami m.in. w Pradze, Wiedniu i Salzburgu.

28 grudnia 2014

Koncert 35-lecia zespołu Tie Break

W 1977 roku Janusz Yanina Iwański i Krzysztof Majchrzak zaczęli grać razem jazz. Wkrótce dołączył do nich perkusista Czesław Łęk (już nieżyjący) i trębacz Antoni „Ziut” Gralak. Ten skład w końcu 1979 roku przyjął nazwę Tie Beak i jako taki pojechał na Jazz Juniors. Wygrał! Potem wygrał Jazz Jamboree. Sukcesy przyniosły zaproszenia na festiwale na Zachodzie – niestety skrywane przez Tie Breakiem w szufladach PAGART i PSJ. Muzycy z Częstochowy odmładzający oblicze ówczesnego mainstreamu zaskarbili sobie natychmiast miłość słuchaczy, ale i nienawiść jazzowego establishmentu. Po 1983 rokiem Tie Break stał się zespołem efemerydą – zbierając się od czasu do czasu na koncerty, które od razu stawałytb się świętem dla licznej grupy fanów. Funkcjonowanie członków składu w innych głośnych projektach (nie tylko jazzowych), brak nagranych płyt, a równocześnie silny wpływ na ówczesny świat polskiej muzyki sprawiły, że Tie Break szybko stał się legendą.  Pod wpływem której kształtował się w dekadzie lat 90 jass. Tymon Tymański podczas jednej z wizyt w Częstochowie przyznawał – tak to Tie Break inspirował jego i kolegów z Wybrzeża do poszukiwań. Ich niepowtarzalna wizja czerpała z free, funku, muzyki świata, rocka i nowej fali, lecz przepuszczonych przez wrażliwość spod Jasnej Góry. Wtargnęli na polską scenę w latach 80. i odmienili ją współtworząc brzmienie Free Cooperation, Young Power, Voo Voo, Universal Supersession, grup Stanisława Soyki. W rockowym wcieleniu występowali jako Sfora i Woo Boo Doo, nagrania tych grup przypomniane tu zostają po raz pierwszy – napisał Rafał Księżyk przy okazji wydania boksu siedmiu płyt z dorobku Tie Breaku (jako formacji i grupy twórczych osobowości).

Jubileuszowy koncert 35-latków będzie okazją do przypomnienia dawnych utworów, ale i momentem premiery nowych, które w lutym wydane zostaną na premierowym krążku Tie Break.  Na scenie zobaczymy trzon składu: Janusza Yaninę Iwańskiego – gitara, wokal, Antoniego „Ziuta” Gralaka – trąbki, wokal, Marcina Pospieszalskiego – kontrabas, gitara basowa, wokal i jego brata Mateusza – saksofony, wokal. Na perkusji zagra Frank Parker, ostatnio stale współpracujący z zespołem. Do tego składu dołączą goście: Zbigniew „Uhuru” Brysiak – instrumenty perkusyjne, Włodzimierz Kiniorski – saksofony, Aleksander Korecki – saksofony oraz Stanisław Soyka – wokal. Wystąpią też Dzieci Tie Break: Cecylia i Marysia Gralak, Zuzanna Iwańska oraz Szczepan, Mikołaj, Nikodem, Marek i Łukasz Pospieszalscy. Na dokładkę w chórkach zaśpiewa Kuba Soyka, a jego brat Antek będzie robił dźwięk. Koncert poprowadzi znany dziennikarz radiowej Trójki Piotr Metz. Scenę udekorują elementy scenografii autorstwa Jarosława Koziary oraz efekty multimedialne realizowane przez Dorotę Jabłońską-Gralak.

Ten wieczór ma być zapowiedzią klimatów rodzącego się właśnie festiwalu Jazztochowa, którego pierwsza oficjalna edycja odbędzie się w przyszłym roku. Jego założeniem, zaproponowanym przez Ośrodek Promocji Kultury jako pomysłodawcę i organizatora, jest to, by dyrektorem artystycznym każdej edycji był kolejny z muzyków Tie Break. Każdy nadałby tym samym festiwalowi oblicze swoich indywidualnych artystycznych wyborów. O godz. 18 jako suport wystąpią Dzieci Tie Breaku. Po ich bloku w antrakcie dokona się oficjalne otwarcie wystaw fotograficznych i uroczysta premiera siedmiopłytowego boxu. Po powrocie słuchaczy na salę – przed godz. 20 – pojawi się przed nimi Tie Break i jego goście. Goście – nie goście, bo każdy z tych muzyków tworzył również historię zespołu.

30 stycznia 2015 ARTUR DUTKIEWICZ TRIO z programem z płyty „Prana”:

artur_dutkiewicz_prana_fb_5__largeArtur Dutkiewicz – fortepian Michał Barański – kontrabas Łukasz Żyta – perkusja

Artur Dutkiewicz w 2010 roku znalazł się wśród piątki najlepszych Muzyków Roku w ankiecie Jazz Forum obok Tomasza Stańki, Leszka Możdżera, Michała Urbaniaka i Jarosława Śmietany. Również w/g ankiety Jazz Top od wielu lat jest w czołówce najlepszych polskich pianistów jazzowych. Nazywają go ambasadorem polskiego jazzu, bowiem jest najczęściej występującym za granicą muzykiem tego nurtu.

Marek Dusza z Rzeczpospolitej napisał o tym krążku: „Prana” tria Artura Dutkiewicza ma moc uzdrawiającą, nastawia pozytywnie do świata, niesie radość życia, inspiruje do działania. By wywołać fale pozytywnych emocji wystarczy dziesięć minut z płyty i nasza wrażliwość. Życiodajna energia zyskała postać jazzowego tria. Ta muzyka zapadnie nam w pamięci i uzależni. Będziemy do niej wracać by nabrać nowych sił. Na każdy dzień, każde wyzwanie.

Ambasador polskiego jazzu ostatnich trzech latach pianista grał w blisko 50 krajach na całym świecie, od USA przez Europę po Chiny. W lipcu 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival. Specjalnie na to wydarzenie zaaranżował i zagrał w gronie pianistów z całego świata utwór na 30 fortepianów. Improwizacje wykonał w duecie ze światowej sławy pianistą Cyprienem Katsarisem. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys. osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.

Dutkiewicz grał na wszystkich ważniejszych polskich i zagraniczych festiwalach. Był laureatem konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, „Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”. Został Finalistą prestiżowego Thelonious Monk Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988 r.

Michał Barański – kolejny członek zespołu, to wybitny kontrabasista młodszego pokolenia. Już jako trzynastolatek wszedł w skład kwartetu amerykańskiego klarnecisty Brada Terry’ego, wielokrotnie koncertując w USA i zdobywając szlify u źródeł jazzu. Momentem zwrotnym w karierze Michała Barańskiego było zaproszenie go w 2008 roku do zespołu Benny Maupina – legendarnego multiintrumentalisty, który współpracował z Milesem Davisem (słynny album „Bitches Brew”) i ze znakomitą formacją „Headhunters” Herbie Hancock’a. Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego. W 2008 roku został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku.

Łukasz Żyta – znakomity polski perkusista jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (1998). Zadebiutował na jazzowej scenie w 1993 roku, biorąc udział w konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Youth Formation. Z zespołem Joint Venture został laureatem I nagrody na tym festiwalu w 1995, na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrody dla najbardziej obiecującej grupy na Europe Jazz Contest w Hoelaart (1996). Jest laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Otrzymał również wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1998).

(Za miesięcznikiem „Jasne, że Częstochowa”) 20 lutego 2015 HENRYK MISKIEWICZ Quartet  i program z płyty „Full Drive 3” Henryk Miśkiewicz – saksofony Marek Napiórkowski – gitary Robert Kubiszyn – gitara basowa Michał Miśkiewicz – perkusja

Henryk Miśkiewicz – uhonorowany nagrodą Fryderyk 2013 w kategorii „Jazzowy Artysta Roku”, otrzymał również nominacje do tej nagrody za porywającą płytę FULL DRIVE3. Od lat  zwycięzca plebiscytu Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategoriach „saksofon altowy”, „klarnet”. Zdobywca dwóch Fryderyków („Lyrics” – płyta roku 2002 oraz muzyk roku 2004). Wszystkie jego płyty nominowane były do Fryderyków, on sam został nagrodzony za całokształt pracy muzycznej prestiżowymi nagrodami Mateusza (nagroda III Programu Polskiego Radia) oraz Oskarem Jazzowym (nagroda Stowarzyszenia Łódzkich Melomanów). Koncertował na wielu festiwalach w Europie. Grał z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi. Koncertował również z Joe Lovano, Orkiestrą Paula Kuhna. W ramach projektu Anny Marii Jopek współpracował z Patem Methenym,a do Full Drive 3 zaprosił znakomitego, amerykańskiego trębacza Michaela Patchesa Stewarta.

Marek Napiórkowski – współpraca Marka Napiórkowskiego z Henrykiem Miśkiewiczem trwa od ich spotkania na scenie w zespole Anny Marii Jopek. Marek jest czołowym polskim gitarzystą, a brzmienie jego gitary można usłyszeć na ponad 100 płytach! Grał i nagrywał m.in. z Patem Metheny, Mino Cinelu, Richardem Boną, Gregoirem Maretem, Sugar Blue, Marcusem Millerem, Angélique Kidjo, Tomaszem Stańko… Prowadzi własne zespoły (kwartet, trio), jest współliderem zespołu Funky Groove. Obecnie nagrywa i koncertuje w Polsce i za granicą z Anną Marią Jopek, Krzysztofem Ścierańskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Dorotą Miśkiewicz, Funky Groove i z własnymi projektami. W 2013 roku został uznany za najlepszego polskiego gitarzystę w ankiecie Jazz Top czytelników magazynu Jazz Forum.

Robert Kubiszyn – w swojej dyskografii posiada ponad 70 płyt z różnymi wykonawcami. Na stałe koncertuje i nagrywa z Anną Marią Jopek, Grzegorzem Turnauem, Cezary Konrad Group, Dorotą Miśkiewicz. Wśród muzyków, z którymi współpracuje bądź współpracował są m.in.: Gregoire Maret, Dorota Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Dean Brown, Jon Herrington,  Maria Schneider, Gary Husband, Ewa Bem, Urszula Dudziak. W roku 2010 ukazał się jego pierwszy solowy album zatytułowany „Before Sunrise” nagrodzony Nagrodą Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za najlepszy płytowy debiut roku.

Michał Miśkiewicz – wieloletni członek kwartetu Tomasza Stańko, od najmłodszych lat zapraszany do formacji takich artystów jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak. Obecnie na stałe gra z „Marcin Wasilewski Trio” (dawniej Simple Acoustic Trio) oraz nagrywa dla prestiżowej wytwórni ECM. Występował na wielu światowych festiwalach jazzowych.