JAZZtochowa 2016/2017

PROGRAM 2017

piątek, 10 marca

Maciej Fortuna Słowiański „Koncert w wulkanie”
(miejsce koncertu zostanie podane przy odbiorze zaproszeń, godz. 19.00)

Maciej Fortuna – trąbka
Maria Jurczyszyn – śpiew
Roman Chraniuk – kontrabas
Jakub Miarczyński – perkusja

sobota, 25 lutego
Klub Muzyczny Stacherczak godz.19.00

Atom String Quartet w składzie:
Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela

_MG_05611

piątek, 13 stycznia
sala OPK „Gaude Mater”, godz.19.00

Coffee & Cigarettes w składzie:
Paweł Surman – trąbka
Michał Walczak – gitara

 

 2016                                                                                  .

piątek, 30 września
sala OPK „Gaude Mater”, godz.18.00

Grzegorz Włodarczyk Quintet w składzie:
Maxime Berton – fortepian
Enzo Carniel –  gitara
Virxilio da Silva –  gitara
Grzegorz Włodarczyk –  gitara basowa
Joao Lopes Pereira –   perkusja

Grzegorz Włodarczyk Quintet – nowa, międzynarodowa grupa przyjaciół, która poznała 13936622_1266319190067608_1394213815_n(2)się studiując w prestiżowym Conservatoire de Paris. Do zespołu należą najlepsi europejscy muzycy młodego pokolenia: saksofonista Maxime Berton, pianista Enzo Carniel, gitarzysta Virxilio da Silva, basista Grzegorz Włodarczyk i perkusista Joao Lopes Pereira.  Zespół korzysta z tradycyjnego jazzowego instrumentarium, jednocześnie próbując połączyć niezliczoną ilość gatunków, które mają wpływ oraz inspirują każdego z członków m.in. muzykę klasyczną, rock, ambient czy muzykę elektroniczną.  Na swoim debiutanckim albumie Grzegorz Włodarczyk połączył siły z najlepszymi i najbardziej ekscytującymi muzykami młodego pokolenia. Każdy z nich jest wirtuozem oraz uznanym liderem. Płyta ‚Confessions’, która ukazała się 17 lipca 2015 nakładem szwajcarskiej wytwórni UNIT RECORDS to zbiór siedmiu oryginalnych kompozycji, wypełnionych mocnymi tematami, inspirującą grą oraz silną improwizacją. ‚Muzyka na tej płycie to okno na świat naszych muzycznych osobowości i krok w przód pod względem zdefiniowania brzmienia zespołu'”.  Pierwszy koncert promujący album ‚Confessions’ odbył się 3 lipca 2015 na jednym z największych europejskich festiwali jazzowych GETXO JAZZ FESTIVAL, na którym zespół dzielił scenę z JOE LOVANO QUARTET.

Sobota 29 października

sala Filharmonii Częstochowskiej

godz.18.00 Jacques Kuba Seguin Quartet z gościnnym udziałem Krzysztofa Majchrzaka

Kuba Seguin – trąbka
Michał Tokaj – fortepian
Alan Wykpisz – kontrabas
Łukasz Żyta – perkusja

29 października Ośrodek Promocji Kultury zaprasza na kulminację Festiwalu JAZZtochowa do sali współorganizatora wydarzenia – Filharmonii Częstochowskiej. Tym razem od godz. 18.00 zagoszczą tam: Wojtek Mazolewski Quintet z Johnem Porterem oraz Jacques Kuba Seguin z Krzysztofem Majchrzakiem.

Wielostronny i podejmujący wyzwania kanadyjski trębacz i kompozytor o polskich korzeniach, Ja14495316_1254947861203966_6517594594444498878_ncques Kuba Séguin realizuje swoją muzyczną karierę głównie w ramach dwóch formacji: ODD LOT(od 2003 r.) i kwartet LITANIA PROJEKT (od 2011 r.). Repertuar Séguin’a łączący melodyjność z wybuchowym dźwiękiem jazzowym przystępnym dla każdego słuchacza, zaciekawia i przyciąga również dzięki niewątpliwemu poczuciu sceny jaką ma artysta. Jacques Kuba Séguin to zdobywca nagrody „Odkrycie roku w dziedzinie jazzu” (sezon 2012 /2013) kanadyjskiego radia i telewizji. Séguin otrzymał również w 2015 nominację do corocznej nagrody przemysłu muzycznego prowincji Quebek, ADISQ. Jacques Kuba Séguin od lat był częstym gościem trzech ważnych festiwali jazzowych Quebeku : Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Montrealu (FIJM), Montrealskiego jazzowego festiwalu offowego oraz Festiwalu jazzowego miasta Quebek. W ostatnich latach, w ramach 2014 edycji FIJM zaprezentował on powiększoną o kwartet smyczkowy wersję formacji Litania Projekt. Ten nowy amalgamat jazzu z muzyką klasyczną został przyjęty entuzjastycznie przez publiczność i przez krytyków, w skutek czego koncert ten otrzymał nominację do nagrody OPUS 2015 w kategorii Koncert roku w dziedzinie jazzu i world music. Dyskografia Séguin’a jako wykonawcy i kompozytora składa się z 4 albumów autorskich:  The ODD LOT (2005), ODD LOT 2/3 (2010), Litania Projekt (2012) i ODD LOT- L’Élevation du point de chute, płycie która ukazała się w 2014 roku z nagraniami jednoczącymi trzy pokolenia montrealskich jazzmanów: Frédéric’a Allarie, Jean-Pierre Zanella’i, André Leroux, Jonathana Cayer’a i Kevina Warren’a. Wszystkie płyty Séguin’a są wydane z nalepką firmy nagrań, którą sam stworzył i którą nadal kieruje. W ramach ODDSOUND records, Kuba wyprodukował też album-zbiór kompozycji ośmiu montrealskich jazzmanów (2013). Współpracuje on też z agencją produkcji muzyki filmowej (patrz: muzyka do obrazu) Maisonnette. Kariera muzyczna Séguin’a obejmuje współpracę z wieloma innymi formacjami muzycznymi, wieloma artystami jazzu i popu kanadyjskiego i amerykańskiego (Jean Leloup, Arianne Moffat, Caïman fou, Dobacaracol, Pierre Lapointe, Rufus Reid i inni), w tym także dwuletnią współpracę jako artysta-wykonawca w spektaklu Delirium światowej sławy quebeckiego Cyrku du Soleil, z którym objechał 150 miast amerykańskich i europejskich.

godz. 19:30 Wojtek Mazolewski Quintet  z gościnnym udziałem Johna Portera, premiera albumu „Chaos Pełen Idei”

Wojciech Mazolewski – kontrabas
John Porter – wokal
Miłosz Oleniecki – instrumenty klawiszowe
Quba Janicki – perkusja
Marek Pospieszalski – saksofon
Oskar Torok – trąbka
Cyprian Baszyński – trąbka

Wojtek Mazolewski Quintet zagrał na nasze zaproszenie w Pubie Sportowym Stacherczak w styczniu tego roku. „Polka” w jego wykonaniu miała znakomitą frekwencję i przyjęcie. Już wtedy umawialiśmy się na powtórkę. Miała to być muzyka z „Excentryków”, ale zespół zaproponował nam coś zupełnie wyjątkowego: zrobienie w Częstochowie ogólnopolskiej premiery nowego, jubileuszowego albumu „Chaos pełen idei”, który 28 października znajdzie się w salonach Empik. Płyta wydawana przez Agorę będzie miała bardzo intensywną, ogólnopolską promocję medialną. Wzmianki mówić będą o koncercie w Częstochowie, który zmaz3ainauguruje trasę promocyjną. Ponieważ na jubileuszowej płycie Quintetu wystąpili goście, także i do nas przyjedzie jeden z nich. Ni mniej, ni więcej tylko legendarny i uniwersalny John Porter. To Walijczyk, tytan muzyki rockowej, który kształtował polskie gusta w Porter Band i Maanamie; kompozytor, tekściarz, gitarzysta. W 2007 roku dorobek muzyka wydany został na 12 płytach pod wspólnym tytułem Why?
Wojtka Mazolewskiego nie trzeba przedstawiać. Błyskawicznie wspiął się na szczyty ze swoim Pink Freud. Dorównał tym sukcesom ze swoim Quintetem. Ostatnia ich płyta „Polka” przybrała się w złoto niemal tuż po wydaniu. Dodajmy jeszcze, że sukces Mazolewskiego jest też sukcesem częstochowian: Marka Pospieszalskiego ze stałego składu i Cypriana Baszyńskiego coraz częściej pojawiającego się ze swoją trąbką. Obydwu usłyszymy w Częstochowie.

Sobota 19 listopada

Sala OPK „Gaude Mater”, godz.18.00, bilety w cenie 35 i 25 zł

Szymon Mika Trio

Szymon Mika – gitara

Piotr Południak – kontrabas

Paweł Dobrowolski – perkusja

Promocja_Pracownia Męskich Portretów-2 płyty „Unseen”Szymon Mika to ceniony gitarzysta. W ubiegłym roku zdobył Pierwszą Nagrodę na prestiżowym Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany oraz Nagrodę Specjalną na Bielskiej Zadymce Jazzowej. Wcześniej był laureatem Nagrody Specjalnej na Krokus Jazz Festiwal oraz uzyskał tytuł Indywidualności Jazzowej Roku. Występował na licznych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Na co dzień koncertuje z czołówką polskich muzyków, współtworzy nietuzinkowe projekty muzyczne. Komponuje autorską muzykę i gra z wybitnymi muzykami z Polski i zagranicy.

 

Piątek 2 grudnia

Pub Sportowy Stacherczak,  godz.19.00, bilety w cenie 40 i 30 (ulg.) zł

Oleś Brothers & Antoni Ziut Gralak w składzie:

Antoni Gralak – trąbka
Marcin Oleś – kontrabas
Bartłomiej Oleś – perkusja

Formacja powstała ze zderzenia trzech wybitnych osobowości polskiego jazzu – improwizatorów, wirtuozów i kompozytorów. Jest jednym z najbardziej oryginalnych i wirtuozowskich projektów na polskiej scenie jazzowej; Częste w jazzie połączenie  kontrabasu z perkusją i trąbką, muzycy wykorzystali do ostateczności. Artyści znani z niekonwencjonalnego podejścia do muzyki stworzyli kompozycje pełne emocjonalności, żywiołowości i finezji, udowadniając, że można grać muzykę kompletną, energetyczną i brzmieniowo niespotykaną.

Antoni „Ziut” Gralak polski trębacz, kompozytor i producent muzyczny. Od lat uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków w kraju. Swoją trąbką nadał szlif najważniejszej ścieżce polskiego off jazzu lat 80. Nazwisko Gralaka odsyła do legendarnych formacji: Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo, po międzynarodową formację Universal Supersession. Sławę zdobył jako współtwórca potęgi jazz-rockowej formacji Tie Break, którą zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych. Bracia – Marcin Oleś kontrabasista i Bartłomiej Oleś perkusista – od ponad dzięsieciu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung. Na liście ich współpracowników pojawiają się nazwiska Kenny’ego Wernera, Davida Murraya, Roba Browna, Tomasza Stańko, Erika Friedlandera, Theo Jorgensmanna, Rudiego Mahalla, Jorgosa Skoliasa, Williama Parkera. Odnajdują wciąż nowe sposoby na przełamanie stereotypów.

Piątek 13 stycznia

sala OPK „Gaude Mater”, godz.19.00

Coffee & Cigarettes w składzie:

Paweł Surman – trąbka
Michał Walczak – gitara

Sobota 4 lutego

Klub Muzyczny Stacherczak godz.19.00

Atom String Quartet w składzie:

Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypceMichał
Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela

Piątek 10 marca

Miejsce koncertu zostanie podane przy odbiorze zaproszeń, godz. 19.00

Maciej Fortuna Słowiański „Koncert w wulkanie”:

Maciej Fortuna – trąbka
Maria Jurczyszyn – śpiew
Roman Chraniuk – kontrabas
Jakub Miarczyński – perkusja