JAZZtochowa 2017/2018

PROGRAM 2017/2018

2018

poniedziałek, 19 marca

OPK „Gaude Mater”, godz. 19:00

Marc Perrenoud Trio w składzie:

Marc Perrenoud – fortepian,
Marco Muller – kontrabas,
Cyril Regamey – perkusja.

Marc Perrenoud Trio

Jest jednym z najbardziej uznanych szwajcarskich muzyków jazzowych swojej generacji. Marc Perrenoud oprócz projektu duetowego oraz albumu solowego, nagrał dotychczas ze swoim trio cztery płyty. Określane jako „rewelacja” przez muzyczny magazyn BBC London czy Jazzmagazine Paris. Zyskał miano “Best jazz selling” w Szwajcarii czy wyróżnienie przez prestiżowy amerykański magazyn „Downbeat”.

sobota, 10 marca

OPK „Gaude Mater”, godz. 19:00

NSI Quartet feat. Dominik Wania w składzie:

Cyprian Baszyński – trąbka,

Bartłomiej Prucnal – saksofon,

Maciej Adamczak- kontrabas,

Dawid Fortuna – perkusja,

Dominik Wania – fortepian.

NSI Quartet

Już na początku swojej działalności grupa mocno zaznaczyła swoją obecność na polskiej scenie jazzowej, a wszystko za sprawą debiutackiej płyty NSI Quartet „Introducing” z 2013 roku. Nie dziwi zatem fakt, że nagranie okrzyknięte zostało „Jazzowym Debiutem Roku”. Drugi album NSI Quartet to „ The Look of Cobra”. Część utworów na płycie, powstała z udziałem znakomitego, utytułowanego pianisty – Dominika Wani. Muzyka proponowana przez grupę NSI Quartet inspirowana jest m.in.: tradycyjnym jazzem lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, aż po po improwizowane dialogi z pogranicza muzyki etnicznej i awangardy. Nie brakuje w niej także nuty współczesności, dzięki wpływom z obecnej muzyki tanecznej.

piątek, 2 lutego

Pub Sportowy Stacherczak, godz. 19:00

Friends – Music of Jarek Śmietana w składzie:

Wojciech Karolak – organy Hammonda
Maciej Sikała – saksofon
Adam Czerwiński – perkusja
Antoni Dębski – gitara basowa
Marek Napiórkowski- gitara

Zespół fot. Iza Lechowicz

Przedwczesna śmierć Jarka Śmietany (1951–2013), wybitnego gitarzysty, kompozytora, aranżera, wokalisty i lidera, była ogromną stratą dla polskiego jazzu. Artysta pozostawił po sobie ogromny dorobek w postaci ponad stu kompozycji i niezliczonej ilości nagrań, które teraz stały się inspiracją dla młodych wykonawców. W koncercie wezmą udział muzyczni partnerzy Jarka Śmietany, zaś program wypełnią utwory pochodzące z różnych okresów jego twórczości.

sobota, 13 stycznia

OPK „Gaude Mater”, godz. 18:00

Tubis Trio w składzie:

Maciej Tubis – fortepian
Paweł Puszczało – kontrabas
Przemysław Pacan – perkusja

image1

Najbardziej obiecujący, młody polski zespół – Tubis Trio. Zadebiutował płytą nagraną w słynnej sali imienia Roberta Kriepsa w Luxemburgu. Album ten został uznany za jedną z najlepszych płyt jazzowych 2009 roku na świecie przez brytyjski magazyn Jazzwise. Zespół istnieje od 2006 roku. Trio wykonuje autorskie kompozycje, których styl określają jazzowe improwizacje otwarte na szersze muzyczne horyzonty.

 2017

piątek, 8 grudnia

OPK „Gaude Mater”, godz. 19:00

Coherence Quartet w składzie: 

Łukasz Kluczniak – saksofon altowy
Marcin Lamch – kontrabas, gitara basowa
Arek Skolik – perkusja
Aga Derlak – fortepian

jazz zdj

Jeden z najlepszych i najciekawszych obecnie zespołów grających muzykę improwizowaną. Trzonem jest muzyka jazzowa, ale inspiracje pochodzą z wielu kultur i tradycji muzycznych. Zespół złożony z czterech wybitnych indywidualności, które razem stanowią doskonale rozumiejący się monolit. Koncerty Coherence Quartet są niepowtarzalnymi wydarzeniami podczas których często pojawiają się utwory nigdy wcześniej nie zapisane a powstałe w danym momencie pod wpływem miejsca i czasu. Natomiast te kompozycje które grupa ma w mniej lub bardziej stałym repertuarze, również zmieniają swoją formę i brzmienie i często ewoluują w zupełnie nieprzewidzianym kierunku, w zależności od nastroju chwili i reakcji publiczności.

niedziela, 12 listopada

OPK „Gaude Mater”, godz. 18:00

Marek Pospieszalski Quartet w składzie: 

Marek Pospieszalski – saksofon
Max Mucha – kontrabas
Elias Stemeseder – fortepian
Max Andrzejewski – perkusja

22904684_1978108152467587_7175670459741833254_o

Autorski projekt Marka Pospieszalskiego powstał po wielu latach zbierania doświadczeń, w tym współpracy z innymi muzykami. Obraz muzyki, który wyłania się z twórczości artysty to przede wszystkim inspiracje czerpane z jazzu, ale i innych kreatywnych gatunków. Projekt „Marek Pospieszalski gra piosenki, które śpiewał Frank Sinatra” jest nie tylko hołdem dla tego amerykańskiego twórcy, ale i dla amerykańskiej kultury XX wieku. Nowe spojrzenie na utwory Sinatry służy zwróceniu uwagi na to z jakim kunsztem wykonana jest jego muzyka.

sobota, 28 października

OPK „Gaude Mater”, godz. 18:00

Kenneth Dahl Knudsen Quintet w składzie:

– Uri Gurvich (Izrael) – na saksofonie,
– Brian Massaka (Congo/Polska) – na gitarze,
– Gautier Toux (Francja) – na fortepianie,
– Rodolfo Zuniga (Costa Rica) – na perkusji,
– Kenneth Dahl Knudsen (Dania) – lider zespołu i kompozytor, na kontrabasie.JAZZto_X 17

Kenneth Dahl Knudsen, rocznik 1984, to duński kompozytor, kontrabasista i lider zespołu. Kenneth jest absolwentem duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej i był wielokrotnie nagradzany, w tym jako Muzyk Jazzowy Roku 2010 Północnej Danii i Muzyk Jazzowy Roku na Sæby Jazzfestival 2012. W maju 2016 ukazał się najnowszy okrążek artysty w projekcie z orkiestrą WE’LL MEET IN THE RAIN. Płyta została zaliczona do TOP 20 najlepszych jazzowych płyt roku przez portal UK Vibe Artyści w międzynarodowym składzie zaprezentowali materiał z najnowszej płyty TÉTÉ, której premiera przewidziana jest jeszcze na jesień tego roku. W Polsce Kenneth ma już swoich wiernych fanów; występował kilkakrotnie: w warszawskim klubie Pardon, To Tu i 12on14 Jazz Club, w klubie Blue Note w Poznaniu, w Chorzowie i Pszczynie; dwukrotnie na Festiwalu Jazz&Literatura.

piątek, 29 września

Pub Sportowy Stacherczak, godz. 19:00

Tribute To Miles Orchestra w następującym składzie:
Cyprian Baszyński – trąbka
Mariusz Fazi Mielczarek – saksofony, flet
Wojciech Konikiewicz – syntezator, piano, gitara (leader)
Janusz Yanina Iwański – gitara
Maciej Matysiak – bas
Marek Surzyn – perkusja
Piotr Iwicki – instrumenty perkusyjne

Wrześniowe występy grupy w Częstochowie stanowiły część specjalnej trasy koncertowej: Tribute To Miles Orchestra 20 Anniversary Tour 2017. Wydarzenia te związane są z przypadającą na 2017 rok 26. rocznicą śmierci Milesa Davisa, a także 34. rocznicą pierwszego koncertu artysty w Polsce w ramach Jazz Jamboree 83. Ponadto Tribute To Miles Orchestra obchodzić będzie swój jubileusz. 28 września tego roku mija 20 lat od powstania zespołu. Grupa jako pierwsza w historii polskiego jazzu nagrała płytę dla koncernu Warner Bros. Tribute To Miles Orchestra podczas wrześniowych koncertów zaprezentowała psychodeliczno-futurystyczne wersje utworów Milesa Davisa oraz Wayne Shortera, a także oryginalne kompozycje lidera. Dwupłytowy album studyjny nagrany przez grupę w czerwcu 2017 roku stanowi mocny akcent w dwudziestoletniej działalności artystycznej TTMO.