JAZZtochowa 2019/2020

Cykl koncertów JAZZtochowa – sezon 2019/2020

2019

20 września

Marc Perrenoud Trio [Szwajcaria]

Marc Perrenoud Trio Ośrodek Promocji Kultury Częstochowa

Marc Perrenoud jest jednym z najbardziej uznanych szwajcarskich muzyków jazzowych swojej generacji. Oprócz gry solowej i w zespołach, nagrał dotychczas ze swoim trio cztery płyty, w tym album „Nature Boy”, wydany w 2016 roku – określane jako „rewelacja” przez muzyczny magazyn BBC London czy Jazzmagazine Paris.

Perrenoud od ponad dekady gra z basistą Marco Müllerem i perkusistą Cyrilem Regameyą w trio, gdzie w grze liryczna siła genewskiego pianisty przekształca się rytmiczne i ostre sekwencje, przy czym wszystko wydaje się być napędzane spokojną energią.

11 października

Dock In Absolute [Luksemburg/Belgia]

Dock In Absolute Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater Częstochowa 2019

Dock in Absolute to znakomite trio z Luksemburga i Belgii, składające się z młodych muzyków wtłaczających nowe życie w scenę muzyczną. Zespół tworzą Jean-Philippe Koch (fortepian), David Kintziger (gitara basowa) oraz Michel Mootz (perkusja), którzy nauki pobierali w Berklee College of Music Boston, Codarts University of Arts Rotterdam, Hochschule für Musik Saarbrücken oraz Royal Conservatoire of Liège.

Podzielając miłość do jazzu, łączą różne style progresywnego jazzu, muzyki klasycznej i rocka, grając własne kompozycje pianisty i stworzony przez siebie w 2012 roku unikatowy styl jazzowy. Ich muzyka jest błyskotliwa, zmienna, wymuszająca i zmuszająca, bogata w zwroty akcji w nastroju: od lirycznego do nieokiełznanego, od dzikiego do wdzięcznego, od krystalicznego do dramatycznego, od przygaszonego do demonstracyjnego. Potrafi być naładowana emocjami w jednej chwili i spokojna w następnej, by za chwilę znowu przyspieszyć w poszukiwaniu wibrujących dźwięków. Niekończąca się różnorodność komórek muzycznych o często hipnotycznym wzorze, zmieniająca się na tle ekstrawaganckiego, jasnego tła muzycznego o niesłabnącej dynamice. Dock in Absolute dowodzi, że jazz ma niezliczoną ilość historii do opowiedzenia i dlatego powinien być wolny.

Trio prezentowało swoją muzykę na wielu festiwalach i imprezach, wśród których znalazły się m.in.: Tokyo Jazz Festival, Hong Kong International Jazz Festival, Edinburgh Jazz Festival, Liverpool Jazz Festival, Luxembourg Jazz Meeting. Dock in Absolute nowy album – „Unlikely” – wydali w maju, a nagrali go w Bauer Studios, pod szyldem „CAM JAZZ”. Niedawno, jako najbardziej aktywny zespół w Luksemburgu, Dock in Absolute otrzymali tytuł “Export Artist of the Year” w dziedzinie muzyki. Ich świeże podejście do jazzu pozwoliło im przekraczać granice, docierać do szerokiego grona słuchaczy i badać potencjał nowej i unikatowej fali dźwięków, zasilając jednocześnie obszary jazzu.

7 listopada

Spotkanie z Bogusławem Klimsą. Opowieści o jazzie

JAZZtochowa Bogusław Klimsa Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater Częstochowa

Bogusław Klimsa – muzyk, dziennikarz, kompozytor muzyki teatralnej i piosenek, reżyser, autor reportaży telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych. Przygodę z jazzem rozpoczął na przełomie lat 50. i 60. w Katowicach, współtworzył wówczas szkolne, dixielandowe zespoły. Podczas studiów we Wrocławiu dał się poznać jako kompozytor i akompaniator w studenckich teatrach. Z własną sekcją instrumentalną pracuje w wielu polskich estradach, akompaniując piosenkarzom i aktorom.

Jest obserwatorem prawie wszystkich edycji festiwalu Jazz Nad Odrą. Przez wiele lat czynnie uczestniczył w ich organizacji. W latach 1972-1975 pracował w biurze prasowym oraz w zespole redakcyjnym „Biuletynu Festiwalowego”. W latach 1973-1975 był członkiem komisji kwalifikacyjnej konkursu odbywającego się w ramach Jazzu Nad Odrą. W TVP Wrocław realizował w latach 1989-2008 liczne reportaże z festiwalu, w tym pięćdziesiąt sześć zapisów koncertów zespołów uczestniczących w Jazzie Nad Odrą. Wieloletnia dokumentacja muzycznych wydarzeń Wrocławia pozwoliła mu na realizację w roku 1995 pięcioodcinkowego serialu Panorama Polskiego Jazzu.

grudzień

Jazz Band Ball Orchestra

2020

____________
* Organizator zastrzega sobie do zmian w programie.