O JAZZTOCHOWIE

Festiwal JAZZtochowa to festiwal muzyki jazzowej, odbywający się w Częstochowie od 2014 roku. Pomysłodawcą wydarzenia był ówczesny dyrektor Ośrodka Promocji Kultury w Częstochowie , Tadeusz Piersiak, który nazywa festiwal imprezą „kroczącą”, bo całość składa się z cyklu comiesięcznych koncertów, rozciągniętych na okres ponad pół roku w sezonie jesienno-zimowym.

N S I  Quartet - JAZZtochowa:
N S I Quartet

Pretekstem do stworzenia nowego jazzowego festiwalu w Częstochowie był przypadający w 2014 roku jubileusz 35-lecia działalności legendarnego zespołu Tie Break, jazzowej wizytówki zarówno miasta, jak i Polski. Antoni „Ziut” Gralak, jeden z muzyków tej grupy, powstanie festiwalu komentował w następujący sposób: – Dobre festiwale są chyba najlepszym sposobem na promocję miasta. Czasami nawet stosunkowo niewielkimi środkami można osiągnąć fajne efekty i ściągnąć na taką imprezę publiczność z różnych stron kraju.

Głównym celem festiwalu jest popularyzacja bogatej i różnorodnej muzyki jazzowej, przyswojenie oraz prezentacja jej wielu stylów i odmian, którymi się charakteryzuje. Dlatego organizatorzy nie boją się wyzwań. Sięgają tym samym po artystów reprezentujących nierzadko odległe od siebie wymiary sceny muzycznej, poszukujących nowych rozwiązań, czy też łączących ze sobą tylko pozornie nieprzystające elementy. Dzięki temu JAZZtochowa cechuje się oryginalnością oraz cieszy się wielkim uznaniem i niesłabnącą popularnością wśród publiczności.

Podczas pierwszej edycji festiwalu wystąpiły między innymi zespoły: Magic Hands z Krzysztofem Majchrzakiem, Artur Dutkiewicz Trio, Henryk Miskiewicz Quartet oraz wspomniany już Tie Break, który już od samego początku, czyli od przełomu lat 70. i 80. ubiegłego wieku odnosił wielkie sukcesy i przebojowo wdarł się nie tylko na polską, ale również międzynarodową scenę muzyczną. To sprawia, że powołanie festiwalu w okolicznościach świętowania jubileuszu takiego zespołu zyskuje dodatkowe walory i świadczy o jego wyjątkowości.

Z czasem na scenie JAZZtochowy pojawiało się coraz więcej gwiazd sceny jazzowej z całego świata. Wystąpiła na przykład Neneh Cherry, pasierbica uznanego trębacza jazzowego, Dona Cherry’ego; towarzyszył jej wówczas zespół RocketNumberNine. Zagrali też: jeden z najlepszych nowojorskich gitarzystów jazzowych, Ed Cherry ze swoim specjalnie powołanym trio; John Porter, gościnnie w kwintecie Wojciecha Mazolewskiego; kanadyjski trębacz polskiego pochodzenia, Jacques Kuba Seguin z kwartetem; duński kontrabasista, Kenneth Dahl Knudsen z międzynarodowym kwintetem; a także niezwykłe trio pod przewodnictwem Marca Perrenouda, jednego z najbardziej uznanych szwajcarskich pianistów jazzowych swojej generacji.

Nie zabrakło oczywiście miejsca dla uznanych i wybitnych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej. Zagrali u nas między innymi: Antoni „Ziut” Gralak, Janusz „Yanina” Iwański, Krzysztof Majchrzak, Wojciech Mazolewski (parokrotnie) ze swoim kwintetem, Wojciech Karolak (parokrotnie), Marek Napiórkowski, Maciej Fortuna, Atom String Quartet, Kinior & Jackson, Artur Dutkiewicz ze swoim trio, Szymon Mika, Oleś Brothers, czy też Maciej Tubis, Marek Pospieszalski i Cyprian Baszyński.

JAZZtochowa to także okazja do prezentacji twórczości młodych i obiecujących grup, a przede wszystkich tych, które mają w sobie pierwiastek lokalny, czyli ich członkowie pochodzą z Częstochowy lub są z miastem blisko związani. Stąd podczas festiwalu pojawiły między innymi takie takie zespoły, jak Coherence Quartet z Marcinem Lamchiem i Arkiem Skolikiem, NSI Quartet z Cyprianem Baszyńskim czy duet Coffee & Cigarettes z Pawłem Surmanem i Michałem Walczakiem.

Festiwal JAZZtochowa to wyjątkowa marka, która już na stałe wpisała się na jazzową mapę nie tylko miasta Częstochowy czy regionu, ale i całej Polski. Powoli zaczyna być coraz bardziej rozpoznawalna także zagranicą. To wszystko zasługa bogatego programu, charakterystycznej cykliczności oraz organizacji na najwyższym poziomie. Dzięki temu JAZZtochowa z powodzeniem może konkurować nawet z największymi festiwalowymi formatami w kraju i na całym świecie.