XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej – 2016

XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej – 2016

Gaude Mater
Częstochowa, 30 kwietnia – 8 maja 2016

 

 

Jak od ponad ćwierćwiecza, tak i w tym roku kwiecień i maj w Częstochowie zapowiadają się pod znakiem muzyki sakralnej. A to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Nad tegoroczną edycją honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Główne koncerty odbędą się nie tylko w Częstochowie, choć to ona będzie sercem festiwalowym, ale również w Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie oraz niemieckim opactwie benedyktyńskim w Brauweiler koło Kolonii. Wydarzenia odbędą się również w mniejszych miejscowościach takich jak: Radomsko, Nowa Brzeźnica i Wrzosowa.

Zaplanowanych jest 17 różnych wydarzeń, w tym 11 w samej Częstochowie, podczas których wystąpią wykonawcy m.in. z Francji, Niemiec, Polski, Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Motywem przewodnim będą muzyczne formy liturgiczne, takie jak: msza, pasja czy nieszpory.

Otwarcie festiwalu będzie miało miejsce w Bazylice Jasnogórskiej 30 kwietnia o godzinie 18:00. Zabrzmi wówczas Pasja według świętego Mateusza Jana Sebastiana Bacha we wspólnym wykonaniu niemieckiej grupy, wykonującej muzykę barokową na dawnych instrumentach, Die Kölner Akademie oraz polskiej Orkiestry Historycznej.

W Częstochowie będzie można wysłuchać również m.in.: muzyki ze zbiorów jasnogórskich, koncertu Coro Italiano per Maestro Łuciuk, Liturgię Kościoła Wschodniego w wykonaniu Narodowego Chóru Ukrainy „Dumka”, prawykonanie Gregorian Jazz Stanisława Fiałkowskiego oraz muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Koncert zamykający XXVI edycję Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Częstochowskiej dedykowany jest 1050. rocznicy chrztu Polski.