Komunikat w sprawie zmiany terminu Miedzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie (dyrygent) fot. Marcin Szczygieł

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie, organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater oświadcza, że w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w Polsce i na świecie oraz obowiązującym w Polsce od 20 marca 2020 roku stanem epidemii, wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zarówno publiczności festiwalu, jak i artystek i artystów występujących podczas festiwalu, podejmuje decyzję o zmianie terminu Festiwalu Gaude Mater.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater odbywał się do tej pory na początku maja. Mogliśmy wówczas posłuchać pięknych i wyjątkowych wykonań muzyki sakralnej z całego świata, zarówno w Ośrodku Promocji Kultury, jak i w częstochowskich świątyniach, w tym również w klasztorze na Jasnej Górze. W obecnej sytuacji jednak organizacja tego rodzaju wydarzenia w zaplanowanym czasie, czyli na początku maja, jest obarczona sporym ryzykiem, na które nie możemy sobie pozwolić. Nie chcąc więc narażać nikogo na niebezpieczeństwo, a tym samym pragnąc zachęcić pozostałych do zachowania wszelkich względów ostrożności, pozostania w domu i dbania o siebie i bliskich, festiwal odbędzie się w innym terminie.

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, jako główny organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej oraz jako samorządowa instytucja kultury, która swoje cele statutowe realizuje między innymi poprzez cykliczną organizację tego ważnego wydarzenia, dołoży wszelkich starań, aby festiwal odbył się w najdogodniejszym i najbezpieczniejszym dla nas wszystkich czasie. Musimy wziąć pod uwagę nasze zdrowie oraz powagę sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy.

Niestety, w związku z zaistnieniem okoliczności, na które nie mamy wpływu i które są niezależne od kogokolwiek, jesteśmy zmuszeni przeorganizować harmonogram wydarzeń kulturalnych, w tym także Festiwalu Gaude Mater. Wydarzenie ma złożony charakter oraz kilkudniowy przebieg. W jego organizację co roku jest zaangażowanych kilkadziesiąt osób, nie tylko artystek i artystów, lecz także osoby pracujące w i dla Ośrodka Promocji Kultury, obsługa techniczna wydarzeń, czy też wszystkie pozostałe osoby, dzięki którym festiwal może się odbyć. To także udział setek osób, które chcą doświadczyć wyjątkowych wrażeń podczas wydarzeń odbywających się w ciągu kilku dni. Dlatego w obliczu obecnego zagrożenia, jakie niesie epidemia wirusa SARS-CoV-2, nie jest możliwe spokojne i bezpieczne przygotowanie oraz realizacja przedsięwzięcia, jakim jest Festiwal Gaude Mater, w dotychczas zaplanowanym terminie, to jest na początku maja.

Dlatego uważnie analizujemy zaistniałą sytuację i jej dynamiczny rozwój oraz na bieżąco reagujemy na pojawiające się ograniczenia i możliwości, jakie przed nami stoją. Dlatego też bierzemy pod uwagę wszelkie scenariusze, opracowujemy nową strategię działania i myślimy o nowej dacie festiwalu. O nowym terminie wydarzenia poinformujemy tak szybko, jak tylko to będzie możliwe, jak tylko będziemy pewni, że możemy wszyscy bezpiecznie i bez obaw o siebie i bliskich wyjść z domów oraz uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Festiwal Gaude Mater jest bardzo ważnym wydarzeniem i pragniemy, by mimo wszystko, osoby nim zainteresowane mogły w nim uczestniczyć.

Prosimy więc o cierpliwość i wyrozumiałość. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater odbędzie się i na szczęście obecna sytuacja nie ma wpływu na opracowany przez nas program artystyczny. Nie pozostaje więc nic innego, jak spokojnie poczekać, aż wszystko wróci do normy i znów będziemy mogli się spotkać.