Playback: Księżyc Jowisza, reż. Kornél Mundruczó

Playback Księżyc Jowisza Księżyc Jowisza, reż. Kornél Mundruczó low

Tuż przed świętami (20 grudnia) obejrzymy „Księżyc Jowisza” w reżyserii węgierskiego twórcy – Kornéla Mundruczó, który w filmie z 2017 roku przedstawił historię Aryana, syryjskiego uchodźcy, zyskującego zdolność lewitacji. Przed projekcją odbędzie się jeszcze prelekcja Sławomira Domańskiego. Zaczynamy o godzinie 19.00. Wstęp jest wolny.

„Księżyc Jowisza” (węg. Jupiter holdja) to węgierski dramat z pogranicza science-fiction, którego światowa premiera odbyła się w 2017 podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Tytuł w metaforyczny sposób odnosi się do nazwy jednego z księżyców Jowisza – Europy, choć tak naprawdę akcja rozgrywa się właśnie na Starym Kontynencie. Obraz Mundruczó może być odczytywany jako próba przedstawienia kondycji współczesnego człowieka, czy też społeczeństwa europejskiego, zwłaszcza w kontekście ruchów migrantów z Bliskiego Wschodu.

Siedemnastoletni syryjski uchodźca o imieniu Aryan (Zsombor Jéger) zostaje postrzelony podczas nielegalnego przekraczania węgierskiej granicy. Po wyleczeniu trafia do obozu dla uchodźców o zaostrzonym rygorze, gdzie odkrywa w sobie nadprzyrodzone moce. Kiedy opiekujący się nim cyniczny lekarz – doktor Stern (Merab Ninidze) – dowiaduje się, że chłopak potrafi lewitować, pomaga mu uciec z obozu. Jest przekonany, że na cudownych zdolnościach przybysza znikąd, którego wiele osób bierze za anioła, można zbić fortunę.

Kornél Mundruczó to węgierski reżyser filmowy i teatralny (spektakle reżyseruje także w TR w Warszawie), który ukończył Węgierski Instytut Filmowy. W 2002 roku zadebiutował filmem „Kilka pogodnych dni”, który przyniósł mu uznanie krytyki i szereg nagród. Jego kolejne filmy, jak „Joanna”, „Delta” czy „Biały Bóg”, gościły na festiwalach m.in. w Cannes czy na Nowych Horyzontach.

Projekcja „Księżyca Jowisza” odbędzie się 20 grudnia o 19:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Kolejnym filmem, który obejrzymy w ramach cyklu Playback będzie „Mr. Gaga”.

Księżyc Jowisza, 2017, (2 godz. 3 min.), reż. Kornél Mundruczó