Na koniec roku (27 grudnia) zapraszamy do wspólnego obejrzenia filmu dokumentalnego Tomera Heymanna o izraelskim choreografie – Ohadzie Naharinie, który stworzył własny język tańca – GaGa. Przed projekcją prelekcję wygłosi Sławomir Domański. Zaczynamy o godzinie 19.00. Wstęp jest wolny.
„Mr. Gaga” jest określany mianem najciekawszego filmu o tańcu współczesnym od czasu „Piny” (reż. Wim Wenders, 2011 rok). Produkcja w reżyserii Tomera Heymanna, mająca premierę w 2015 roku, to coś więcej niż tylko film dokumentalny poświęcony postaci wybitnego choreografa – Ohadowi Naharinie. To również filmowe studium ludzkiego ciała i ruchu, próba odpowiedzi na pytania o granice między życiem a sztuką, ciałem a artystyczną ekspresją.
„Uważnie wsłuchujcie się w swoje ciało i codziennie przekraczajcie jego ograniczenia” – powtarza uczniom Ohad Naharin, dyrektor artystyczny słynnego Batsheva Dance Company. Nagarin to jeden z najbardziej innowacyjnych i oryginalnych współczesnych choreografów, który zmienił myślenie o sztuce tańca. Stworzył własny język tańca – GaGa. Ruch stał się dla niego sposobem rozumienia siebie, oswojenia zwierzęcia, które drzemie w każdym z nas. Przed kamerą choreograf pasjonująco opowiada o swoim dzieciństwie, miłościach, wizji świata. W tych opowieściach odbijają się wojna Jom Kippur, czas służby, praca z Marthą Graham, Nowy Jork lat 70. i 80., w końcu powrót do Izraela.
„Mr Gaga” to jednak coś więcej niż film biograficzny. Heymanna interesuje, jak te wszystkie doświadczenia odkładają się w człowieku: w jego ciele i sposobie odnoszenia się do rzeczywistości. Jak nieustannie zazębiają się historia, prywatność i sztuka. Pojawia się tu też subtelnie zadane pytanie o poświęcenie artysty. Bo jeśli wszystko wkłada się w taniec, skąd czerpać energię do życia i uczucia dla bliskich?
— Ziarna, z których wyrósł ten film, zostały zasadzone około 20 lat temu, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem na scenie Batsheva Dance Company prowadzoną przez Naharina. Moja głowa i serce doświadczyły wielkiego wstrząsu, jak po koktajlu z alkoholu i narkotyków, tylko bez alkoholu i narkotyków. Kontinuum ruchu, muzyki, energii, seksualności, zmysłowości i tancerze, w których można się zakochać, zupełnie nie wiedząc dlaczego. Od tamtego wieczora sztuka tańca Batshevy stała się moją obsesją. Naharin jest ciężkim [sic!] orzechem do zgryzienia, to bardzo skomplikowany i pełen sprzeczności charakter, co czyni go fascynującym tematem filmu dokumentalnego — mówi Tomer Heymann.
Projekcja filmu w Ośrodku Promocji Kultury odbędzie się 27 grudnia o 19:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Mr. Gaga, (1 godz. 40 min.), reż. Tomer Heymann
fot. Gadi Dagon, materiały prasowe Gutek Film