Roman Timofiejuk i Andrzej Zembik. Wystawa fotograficzna „Biało‒Czerwona”

Biało-Czerwona Wystawa Timofiejuka i Zembika, fot. Roman Timofiejuk

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Roman Timofiejuk i Andrzej Zembik zrealizowali w zeszłym roku specjalny projekt fotograficzny. Efekty ich pracy w postaci wystawy będzie można oglądać w Ośrodku Promocji Kultury od 5 listopada.

— Przygotowaliśmy specjalną wystawę fotografii pod tytułem „Biało‒Czerwona”, poświęconą narodowym barwom Rzeczypospolitej Polskiej. Flaga poddana działaniom o charakterze artystycznym, stała się dla nas symbolem w podwójnym wymiarze, który wcale nie jest jednoznaczny a stanowi medium wyzwalające wiele spontanicznych reakcji tłumaczą artyści. Patrząc na flagę państwową, my artyści, widzimy nie tylko flagę, lecz też samo Państwo, jego historię, walkę, dramaty, szczęście, widzimy na fladze piękno, harmonię i idee. Przedstawiamy widziany przez pryzmat biało‒czerwonej częściowy obraz naszej Ojczyzny.

Zatem projekt Timofiejuka i Zembika jest poświęcony polskim barwom narodowym oraz polskiej fladze, a wystawa ma z założenia sprowokować odbiorcę do refleksji na temat polskich symboli narodowych, stanowiących jeden z elementów tożsamości narodowej. Jak przekonują artyści, chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na świadomość obecności symboli w otaczającej nas przestrzeni oraz skonfrontowanie fotograficznego dzieła sztuki z doświadczeniem zarówno pojedynczych ludzi, jak i całych grup społecznych czy narodowych.

Biało-Czerwona Wystawa Timofiejuka i Zembika, fot. Andrzej Zembik 2

Dr Marian Panek o fotografiach Timofiejuka i Zembika pisał następująco: „Obaj stworzyli odrębne, artystyczne komunikaty wizualne, dotyczące naszej tożsamości państwowej w powiązaniu z symboliką flagi. Pierwszy dokonał tego jawieniem się tejże w układach kompozycyjnych w zastanych sytuacjach zaobserwowanego polskiego pleneru krajobrazowego (Timofiejuk). Drugi przez wyszukiwanie, czy też artykułowanie się biało‒czerwonych barw na statycznych czy mobilnych powierzchniach fotografowanych przez niego (Zembik). […] Można powiedzieć, że Zembik poszukuje a Timofiejuk stwierdza. To diametralnie inne podejście do kreacji obu artystów, czyni tę wystawę interesującą nie tylko od strony posługiwania się przez nich odmienną formą obrazowania, ale też odsłania i pokazuje ich warsztat ‒ kunszt, wyrafinowane myślenie obiektywem aparatu fotograficznego, jako narzędzia tworzenia nowych jakości obrazu i związanych z nim treści duchowych.”

Biało-Czerwona Wystawa Timofiejuka i Zembika, fot. Roman Timofiejuk 2

Roman Timofiejuk współczesny polski artysta fotografik mieszka w Gdyni. Od 1988 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, należy również do Stowarzyszenia Morsy Gdyńskie. Fotografią zajmuje się od około 41 lat, a w jego dorobku artystycznym jest wiele indywidualnych i zbiorowych wystaw oraz udział w różnych konkursach i projektach fotograficznych. Pomiędzy 1991 a 2011 rokiem zajmował się fotografią reklamową, katalogową, portretową i projektowaniem graficznym. Obecnie tworzy fotografie przeważnie czarno-białe, ale koloru nie unika. Fotografowanie przestrzeni jest jego ulubionym zajęciem. Interesuje się cyfrowym przetwarzaniem fotografii i jej zastosowaniem w różnych technikach twórczych. Jest uczestnikiem i organizatorem działań artystycznych i kulturalnych związanych z fotografią. Obecnie poświęca się całkowicie działalności artystycznej i wystawienniczej.

Andrzej Zembik artysta fotografik z Częstochowy. Niedawno urodzony i jeszcze żyjący. Stawiający pytania i niezadowolony z treści udzielanych sobie odpowiedzi. Ciekawy świata i tego, co człowiek z nim i samym sobą czyni. Osobnik człowieczego kształtu, lecz ciągle jeszcze pozostający w nieustalonej formie istnienia.

Biało-Czerwona Wystawa Fotografii Timofiejuk Zembik

Wystawa „Biało‒Czerwona” była wcześniej eksponowana w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” w Gdyni oraz galerii Słupskiego Ośrodka Kultury w Słupsku. Teraz przyszła pora na Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie. Wernisaż w Ośrodku zaplanowaliśmy na 5 listopada na godzinę 19.00. Patronat nad wystawą objął Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich oraz Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.