Transmigracja. Radosław Wiśniewski. Spotkanie autorskie

Radosław Wiśniewski fot. Beata Maśnik

Na koniec marca proponujemy spotkanie z krytykiem literackim, poetą i redaktorem, Radosławem Wiśniewskim, autorem książki „Transmigracja”. Spotkanie autorskie odbędzie się we wtorek 31 marca. Początek o godzinie 19.00.

„Transmigracja” to kawał historii, szczególnie tej małej, jednostkowej, od dzieciństwa i młodości z wyjściem z lekcji religii, po włóczęgi i ważne spotkania inicjujące, przez dalekie i bliskie podróże, znajdowanie odpowiedzi bez pytań i pytań dla szukających odpowiedzi. To też fascynujący i barwny powrót w lata dziewięćdziesiąte, pierwsze i naste. Ale także przygody, kontestacja i medytacje. Włóczęgi, góry i trampki, ale przede wszystkim morze. Zapachy i kolory. Kiedy poeta sięga po prozę i uparcie, przez lata jednocześnie rozbudowuje i skraca opowieść, dbając o dystans, bywa ciekawie. W tym przypadku jest ciekawie. Autobiografia została wpleciona w bardzo szerokie tło na wielu planach. To właściwie opowieść o tym, jak to się stało, że współczesna Polska jest taka, jaka jest. I jak to się stało, że „my” jednak nie jesteśmy inni. A także o tym, że są skuteczne sposoby na spokój w tym bałaganie. I chyba także w tym pokoleniu. I że jest nadzieja.

Radosław Wiśniewski – absolwent UJ w Krakowie, związany z Brzegiem, pracuje we Wrocławiu, mieszka w Kiełczowie, polski poeta, krytyk literacki, współzałożyciel i aktywny członek działającej w Brzegu grupy poetyckiej Stowarzyszenie Żywych Poetów, był jednym z głównych twórców artzinu „BregArt”, wydawanego przez tę grupę w latach 1998-2004, był stałym współpracownikiem pisma „Undergrunt” (2002–2003), a także naczelnym i jedynym redaktorem „Informatora Kulturalnego Opolszczyzny” (2000–2001) oraz współzałożycielem i redaktorem naczelnym kwartalnika „Red.” (2006-2013). Jest laureatem wielu wyróżnień i nagród literackich, między innymi Literackiej Nagrody Młodych im. Marka Jodłowskiego (1999), Ogólnopolskiej Literackiej Nagrody Młodych warszawskiego oddziału ZLP (1999), a także Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla animatorów kultury (2008), był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2004 i w 2016 roku. W 2019 roku ukazała się jego powieść zatytułowana „Transmigracja”. Jak wyjaśnił sam autor, w swojej twórczości zajmuje się przede wszystkim zagadnieniem szeroko rozumianej tożsamości.

Fragment książki można przeczytać na stronie wydawnictwa.

Spotkanie z Radosławem Wiśniewskim odbędzie się w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie 31 marca o godzinie 19.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

fot. Beata Maśnik