W lipcu w Ośrodku Promocji Kultury warto przyjść na wernisaż wystawy malarstwa Agaty Lankamer. Przede wszystkim dlatego, że wernisażowi będzie towarzyszyło oprowadzanie kuratorskie przeprowadzone przez autorkę oraz część wystawy będzie możliwa do obejrzenia w wirtualnej rzeczywistości. Wernisaż odbędzie się 13 lipca. Początek o godzinie 18:00.
Windows XD to wystawa składająca się z obiektów malarskich, pokazywanych pierwszy raz publicznie rok temu podczas obrony dyplomu Agaty Lankamer w JEST galeria we Wrocławiu. Projekt powstał dzięki ścisłej współpracy z zespołem Mindhelix – Marcinem Puchalskim i Pauliną Szczubidło – zajmującym się tworzeniem gier i aplikacji w wirtualnej rzeczywistości.
Cykl obiektów malarskich zaprezentowanych na wystawie będzie transmedialną hybrydą, która łączy dwa biegunowe medium tj. malarstwo sztalugowe i nową technologię. Wizualnym nawiązaniem jest tu tapeta systemu operacyjnego Windows XP firmy Microsoft, przedstawiająca polankę. Prace utrzymane w estetyce postinternetowej to pewnego rodzaju wizja zgrabnie balansująca na granicy utopii i dystopii; kompulsywnej produkcji obrazów, oderwanych od kontekstu pustych wirtualnych znaków oraz informacji. Widoczne będą dryfujące chmury danych, liczne nawiązania do kultury masowej, konwencja kopiuj-wklej oraz inne elementy świata cyberkultury tworzące razem niedosłowny obraz komputerowego interfejsu.
Agata Lankamer – absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Uczyła się na Academy of Fine Arts and Design w Bratysławie. Praktykantka w Ekkisens Art Space w Reykjaviku oraz OP ENHEIM we Wrocławiu. Tworzy za pomocą różnych mediów, tj. wideo, działań performatywnych, instalacji lub malarstwa. Interesuje się co chwile nowymi problemami rzeczywistości – od cyberfeminizmu po kulturę masową – dlatego nie ma konkretnego modelu swoich działań. Razem z kolektywem kuratorskim – grupą JEST – prowadzi niezależną galerię we Wrocławiu a we wrześniu razem z Emilia Dudziec otwiera artist-run-space w Częstochowie – galerię RELAX. Współorganizuje Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj! w Częstochowie.
Mindhelix - zespół, który zajmuje się tworzeniem gier i aplikacji głównie w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Do tej pory zrealizowali wiele projektów komercyjnych i niekomercyjnych między innymi muralARt – aplikacja rozszerzająca częstochowskie murale, VRart – aplikacja tworzona we współpracy z artystkami wywodzącymi się z Częstochowy. Pracowali też dla znanych marek takich jak Coca-Cola. Ich pracę często nagradzane na w konkursach np. Unit9 Challenge, gdzie otrzymali dwie nagrody: Best UX oraz Best Product.