Zanim do nas przyjdziesz, sprawdź, co musisz wiedzieć

Wytyczne dla odwiedzających

Przed przyjściem do Ośrodka Promocji Kultury prosimy o sprawdzenie wytycznych dotyczących osób odwiedzających naszą instytucję. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, zarówno osób pracujących w Ośrodku, jak i go odwiedzających, wprowadziliśmy kilka prostych zasad.

Wprowadziliśmy zbiór prostych zasad, które określają to, co każda osoba przychodząca do Ośrodka powinna zrobić, przed i po wejściu do środka. Dzięki temu wszyscy powinniśmy być bezpieczni. Zachowanie odpowiednich zasad higieny to podstawa. Liczymy, że ich spełnienie nie będzie przeszkodą dla osób odwiedzających Gaude Mater.

1. Bądź zdrów.

Oznacza to, że jeśli masz objawy mogące świadczyć o zakażeniu wirusem SARS CoV-19 lub podejrzewasz u siebie zakażenie czy chorobę, nie przychodź do nas. Zostań w domu, skontaktuj się z odpowiednimi służbami i poproś je o pomoc.

2. Zasłaniaj nos i usta.

Najlepiej użyć do tego odpowiedniej maseczki higienicznej. Jeśli jednak nie masz takiej, możesz zakryć nos i usta na przykład chustką lub szalikiem. W razie wątpliwości sprawdź obowiązujące zalecenia Ministerstwa Zdrowia.

3. Chroń dłonie.

Miej przy sobie jednorazowe rękawiczki ochronne. Rękawiczki są bardzo ważne. Dzięki nim możesz mieć pewność, że nie masz bezpośredniego kontaktu z klamkami czy przyciskami, które ktoś dotykał przed Tobą lub które ktoś może dotknąć po Tobie.

4. Daj nam znać.

Przed wejściem do Ośrodka skorzystaj z naszego wideofonu. Wówczas będziemy wiedzieli, kto i kiedy do nas wchodzi. Dzięki temu będziemy mogli zarówno regulować liczbę osób w naszych pomieszczeniach, jak i bezpiecznie wpuścić Cię do środka.

5. Zdezynfekuj ręce.

Przed wejściem do Ośrodka zdezynfekuj ręce. Możesz to spokojnie zrobić, korzystając z odpowiedniego płynu, który znajdziesz w specjalnym dozowniku przy wejściu. Jeśli zauważysz brak płynu, poinformuj nas, uzupełnimy go jak najszybciej.

6. Utrzymuj dystans.

Jeśli to tylko możliwe, zachowaj bezpieczną minimalną 2-metrową odległość od innych. Pamiętaj, aby nie zbliżać się do innych bez potrzeby. Nasz Ośrodek nie jest duży. Na pewno będziemy się widzieć i słyszeć. Osoby, które wymagają opieki, np. dzieci, osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami, mogą poruszać się razem z osobą towarzyszącą.

7. Daj się policzyć.

Wpuszczamy do naszego Ośrodka określoną liczbę osób. Łącznie wynosi ona 6 osób, z czego do sali nr 1 wpuszczamy 4 osoby, a do sali nr 2 osoby. Jeśli więc w danej chwili nie możesz wejść, poczekaj chwilę, z pewnością jeśli ktoś wyjdzie, będziemy mogli Cię wpuścić. Oznaczenia poszczególnych sal wraz z informacjami dotyczącymi dopuszczalnej liczby osób znajdują się wewnątrz Ośrodka.

8. Pamiętaj o dłoniach.

Dotykanie obrazów, eksponatów czy innych przedmiotów stanowiących część ekspozycji jest surowo wzbronione. W ogóle nie wolno tego robić, teraz tym bardziej. Pamiętaj o higienie swoich dłoni. A jeśli już czegoś dotykasz, unikaj kontaktu dłoni z twarzą, szczególnie z ustami, nosem i oczami.

9. Pamiętaj o nas.

Jesteśmy tutaj dla Ciebie. Cenimy zdrowie i bezpieczeństwo osób, które nas odwiedzają i robimy wszystko co możemy, abyśmy wszyscy byli zdrowi. Dlatego jeśli pracowniczki lub pracownicy Ośrodka proszą Cię o stosowanie się do określonych zasad, posłuchaj ich. Wierzymy, że wspólnie damy radę i wzajemnie będziemy o siebie dbać.

Powyższe zasady są bardzo ważne. Prosimy o ich przestrzeganie i dostosowanie się do obowiązujących warunków. Robimy wszystko co możliwe, aby przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa nie naruszyć komfortu osób przychodzących do Ośrodka. Będziemy na bieżąco usprawniać wprowadzane zasady i dostosowywać je do aktualnych zaleceń.

Ponadto osoby, które zdecydują się przyjść do naszej instytucji powinny pamietać o kilku dodatkowych regułach.

  • Szatnia w Ośrodku jest nieczynna do odwołania. Niestety, jeśli zechcesz zostawić płaszcz, kurtkę czy parasol, nie jest to możliwe. Jednakże w bardzo wyjątkowych sytuacjach będziemy reagować indywidualnie.
  • W Ośrodku mamy dwie toalety. Do tej pory obie były czynne zarówno dla pracowniczek i pracowników Ośrodka, jak i dla osób odwiedzających Ośrodek – odpowiednio dla kobiet i mężczyzn. Od teraz dla osób odwiedzających Ośrodek czynna jest tylko jedna, wspólna dla obu płci toaleta. Druga toaleta jest przeznaczona dla pracowniczek i pracowników Ośrodka. Prosimy o wyrozumiałość i przestrzeganie tej zasady. Specjalne oznaczenia znajdują się na drzwiach.
  • Osoby poniżej 16. roku życia muszą znajdować się pod opieką osoby dorosłej. W uzasadnionych sytuacjach pracowniczki lub pracownicy Ośrodka mogą poprosić o potwierdzenie wieku stosownym dokumentem, dowodem osobistym lub legitymacją studencką czy szkolną.
  • Poza tym obowiązują standardowe zasady higieny i bezpieczeństwa związane z epidemią COVID-19. Jeśli czegoś nie wskazaliśmy i nie opisaliśmy, zastosowanie mają ogólne zasady, określone przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną lub Ministerstwo Zdrowia. Polecamy śledzić aktualne komunikaty związane z tym tematem.

Chcesz poznać bardziej szczegółowe informacje?

Sprawdź nasz regulamin zwiedzania wystaw, zawierający dokładne informacje na temat wprowadzonych zasad higieny i bezpieczeństwa, które opisowo przedstawiliśmy powyżej. W regulaminie precyzujemy najważniejsze zagadnienia.

Co więcej, w Ośrodku umieściliśmy pomocne instrukcje i oznaczenia, zarówno przed wejściem, jak i w środku. Mamy nadzieję, że to pozwoli wszystkim osobom sprawniej i pewniej poruszać się po naszej instytucji.

W razie jakichkolwiek wątpliwości czy pytań, prosimy pytać pracowniczki i pracowników Ośrodka, którzy aktualnie znajdują się w pracy. Sprawy sporne każdorazowo rozstrzyga Dyrektor Ośrodka.

Osoby chcące dowiedzieć się czegoś więcej przed wyjściem z domu i przyjściem do nas, prosimy o kontakt. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.